Home » Nyheder | Spil

PlayStation Move fremvist

12. marts 2010 by Erik Lauridsen 0 Kommentarer

Klik  for større udgavePlayStation Move, eller hvad den nu kommer til at hedde, Sonys bevægelses-controller til PS3, er blevet fremvist til GDC. Den ser lovende ud med en remote a la Wiimoten og så en trådløs nunchuck del, men rygterne om dens præcision er noget blandede, nogle påstår langt bedre end Wiiens medens andre siger at den er elendig. Den bruger PlayStation Eye til at følge spillernes bevægelser med controlleren, om det er bedre end Wiiens sensor-bar vil tiden vide.

Kuglen for enden skifter farve efter hvilket nummer spiller man er, men på nogle af billederne er den taget af, så jeg ved ikke om den er nødvendig. Den giver dog mening som ting kameraet kan følge for tracking af bevægelsen, så jeg tvivler.

Indtil videre har Sony annonceret forskellige spil, der minder om Wii Sports og lignende hoved-titler for Wiien, omend nogle af dem yderlige vil bruge kameraet for at bringe spilleren direkte ind i spillet også.

Kilde AkihabaraNews
Kilde Joystiq

Tilføj kommentar




  Country flag

biuquote
  • Kommentar
  • Eksempel
Loading